Úvod > Spravodajstvo > Veda a technika > Aktualizované: Vyhlásili laureátov Nobelovej ceny za fyziku

Aktualizované: Vyhlásili laureátov Nobelovej ceny za fyziku

Dalšie články v kategórií


  • aktualizované 3. októbra, 13:02


ŠTOKHOLM 3. októbra (WebNoviyn.sk) - Nobelovu cenu za fyziku získali tento rok Rainer Weiss, Barry C. Barish a Kipom S. Thorne za rozhodujúci prínos detektoru LIGO a za pozorovanie gravitačných vĺn. Laureáti okrem ceny dostanú spoločne deväť miliónov švédskych korún (v prepočte takmer 937-tisíc eur), z toho polovica pripadne Weissovi a druhú si rozdelia Barish a Thorne.

Odporúčame:
Aktualizované: Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali Američania

Zariadenie Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) nachádzajúce sa v USA je projektom vyše tisícky vedcov z viac ako 20 krajín sveta, ktorí na ňom pracujú takmer 50 rokov. Rainer Weiss a Kip S. Thorne sa podieľali na vzniku detektora a Barry C. Barish zase stál za jeho dokončením.

Pomocou dvoch laserových interferometrov LIGO vedci po prvý raz spozorovali gravitačné vlny 14. septembra 2015. Spozorované vlny pochádzali z kolízie dvoch čiernych dier vzdialených 1,3 miliardy svetelných rokov od Zeme.

Gravitačné vlny, ktorých existenciu predpokladal už Albert Einstein vo svojej Všeobecnej teórii relativity, sa šíria rýchlosťou svetla a vznikajú vždy pri zrýchlení hmoty, ako napríklad, keď okolo seba rotujú dve čierne diery. Ich objav predstavuje nový spôsob skúmania vesmíru a je priamym svedectvom narušenia časopriestoru.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.

 Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za fyziku
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Vyhlásili laureátov Nobelovej ceny za fyziku © SITA Všetky práva vyhradené.