hlohovec.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Hlohovec

Aktuálne spravodajstvo

Video: V Bulharsku havaroval vlak, výbuch cisterien zabíjal

Bezprostredné okolie miesta explózie bolo evakuované, avšak príčina nehody nebola zatiaľ objasnená.SOFIA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Najmenej štyria ľudia v sobotu zahynuli a minimálne 23 ďalších osôb utrpelo zranenia, keď sa na severovýchode Bulharska vykoľajil nákladný vlak a vybuchli mu cisterny s kvapalným ropným plynom. K havárii došlo zavčasu ráno o 05.40 h miestneho času v katastri obce Chitrino v Šumenskej oblasti, spresnil novinárom šéf oblastnej hasičskej správy Nikolaj Nikolov. Podľa jeho slov explózia zničila v dedine najmenej 20 budov. Nikolov uviedol, že bezprostredné okolie miesta explózie bolo evakuované, avšak príčina nehody nebola zatiaľ objasnená. Na záberoch z dejiska nešťastia bolo vidno mnoho domov v plameňoch a sanitky vezúce zranených ľudí do nemocníc. Chitrino je dedina s približne 800 obyvateľmi. Bulharská vláda oznámila, že do tragédiou postihnutej obce odcestoval premiér Bojko Borisov. Ministerský predseda vyzval obyvateľov, aby darovali krv s cieľom doplniť jej zásoby v okolitých nemocničných zariadeniach. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Bulharsku havaroval vlak, výbuch cisterien zabíjal

Slováci môžu vyraziť na lyže, pripravených je 30 stredísk

Najvyššia snehová vrstva je na Roháčoch od 60 do 80 cm, na väčšine svahov sa nachádza 30 až 45 cm snehu, v nižšie položených lokalitách 20 až 30 cm.BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Druhý decembrový víkend je možné za lyžovačkou vyraziť už do 30 stredísk. Sezónu dnes otvára Kubínska hoľa, Tatranská Lomnica, Jasenská dolina, Skicentrum Kohútka alebo Drienica. V prevádzke sú aj južnejšie položené areály – Pezinská Baba, Bezovec a Skicentrum Drozdovo. Ako agentúru SITA o tom informovala Ľubica Styková zo spoločnosti SITOUR, lyžiarske podmienky sú dobré až veľmi dobré, na zjazdovkách sa nachádza vrstva technického, ale i prírodného snehu z minulého týždňa. Najvyššia snehová vrstva je na Roháčoch od 60 do 80 cm, na väčšine svahov sa nachádza 30 až 45 cm snehu, v nižšie položených lokalitách 20 až 30 cm. Prevádzka je už vo viacerých strediskách 80 až 100-percentná, napríklad na Krahuliach, vo Veľkej Rači, na Kubínskej holi, v Ski Zábave – Hruštín, no vo väčšine areálov treba rátať s čiastočnou prevádzkou – do 50 percent. Napríklad v Tatranskej Lomnici sú otvorené zjazdovky Čučoriedky a Štart – západ, na Donovaloch 2 svahy v časti Záhradište, v Čičmanoch premávajú malé vleky, v Telgárte je otvorených 1,1 km zjazdoviek a vo Vrátnej je vysnežená takmer celá lokalita Paseky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci môžu vyraziť na lyže, pripravených je 30 stredísk

Smer-SD zasadá v Prešove, snem už nevedie Pavol Paška

Predsedníctvo odobrilo a delegáti na sneme majú schváliť vytvorenie politického odborného tímu, ktorý bude pripravovať programové smerovanie strany.PREŠOV 10. decembra (WebNoviny.sk) – Snem Smeru-SD nevedie podpredseda strany Pavol Paška, ako bývalo zvykom, ale Peter Pellegrini. Paška však na snem prišiel a je členom pracovného predsedníctva. Na návrh Pellegriniho ako predsedajúcich snemu schválili delegáti Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Na úvod snemu si delegáti pripomenuli tých členov strany, ktorí počas posledného roka zomreli. Následne delegáti schválili program. Delegáti majú odsúhlasiť výmenu dvoch podpredsedov strany, tiež niekoľkých členov predsedníctva. Odsúhlasiť majú aj vznik politického odborného tímu. Všetky zmeny už vo štvrtok odsúhlasilo predsedníctvo Smeru-SD. Podpredsedu Dušana Čaploviča, ktorý listom predsedovi Smeru oznámil, že už nehodlá byť funkcionárom, nahradí žilinský župan Juraj Blanár. Ten doteraz v strane od jej vzniku zastával funkciu žilinského krajského predsedu. Vo funkcii skončí aj Pavol Paška a nahradí ho minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý doteraz pôsobil ako stranícky šéf v Košickom kraji. Odporúčame: Smer vytvorí odborný tím, do popredia chce dať mladé tváre Zmajkovičová očakáva, že mocenský boj v Smere nahradí súťaž Predsedníctvo vo štvrtok odobrilo a delegáti na sneme majú schváliť vytvorenie politického odborného tímu, ktorý bude pripravovať programové smerovanie strany. Každý z jeho členov dostane do portfólia konkrétne oblasti. Tím povedie podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič. Budú v ňom aj ďalší doterajší podpredsedovia Peter Kažimír a Peter Pellegrini. V tíme bude aj žilinský župan Juraj Blanár, predseda ústavnoprávneho výboru NR SR Robert Madej či poslanec NR SR Ján Podmanický. Z ministrov v odbornom tíme nebudú minister vnútra Robert Kaliňák, minister hospodárstva Peter Žiga a minister práce Ján Richter. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Smer-SD zasadá v Prešove, snem už nevedie Pavol Paška

Video: Smerákov vítal na sneme transparent s Bašternákom

Strana Smer-SD má v sobotu snem v Prešove, pred vstupom do divadla Jonáša Záborského delegátov vítal transparent, ktorý dalo vyrobiť OĽaNO.PREŠOV 10. decembra (WebNoviny.sk) - "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne." Takýmto transparentom, na ktorom boli fotografie Ladislava Bašternáka a ministra Roberta Kaliňáka, vítali matovičovci delegátov snemu strany Smer-SD pred divadlom Jonáša Záborského v Prešove. Plagát držal Peter Pollák, ktorý v minulom volebnom období pôsobil ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Do funkcie ho vymenoval Kaliňák po dohode s OĽaNO. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Smerákov vítal na sneme transparent s Bašternákom

Kirk Douglas oslávil sto rokov, za dlhovekosť vďačí manželke

Legendárny americký herec prežil počas svojho života haváriu vrtuľníka aj mozgovú príhodu.LOS ANGELES 10. decembra (WebNoviny.sk) - Legendárny americký herec Kirk Douglas sa v piatok dožil 100 rokov. Pri tejto príležitosti napísal pre časopis Closer Weekly ešte v predstihu článok o tom, čomu vďačí za svoju dlhovekosť a tiež, ako sa chystá svoje životné jubileum osláviť. "Dostalo sa mi toľko šťastia, že som svoju spriaznenú dušu našiel už pred 63 rokmi. Verím, že naše nádherné manželstvo a naše drahocenné nočné rozhovory mi pomohli všetko prežiť," napísal hollywoodsky herec, ktorý sa domnieva, že práve vďaka svojej manželke Anne Buydensovej prežil dlhý a šťastný život. "Večne si odo mňa pýtajú radu na dlhý a zdravý život. Žiadnu však nemám. Verím ale, že to, prečo sme tu, má zmysel. Prežil som haváriu vrtuľníka aj mozgovú príhodu, aby som mohol na svete ešte vykonať nejaké dobro, kým ho opustím," napísal herec ďalej. Dodal, že jubileum oslávi so svojou rodinou a priateľmi. Syn, herec Michael Douglas mu pri tejto príležitosti spoločne s manželkou Catherine Zeta-Jonesovou usporiadal párty, na ktorej by sa podľa jeho domnienok malo zúčastniť okolo 200 priateľov a členov rodiny. Viacej však o pripravovanom prekvapení nevedel. Kirka Douglasa preslávila v Hollywoode najmä úloha Spartaka v rovnomennom filme režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1960, za ktorú bol nominovaný aj na Oscara. Na túto prestížnu cenu ho nominovali aj za dva iné filmy - Champion (1949) a The Bad and the Beautiful (1952). Napokon ju však získal až v roku 1966, a to v špeciálnej kategórii - za celoživotné dielo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kirk Douglas oslávil sto rokov, za dlhovekosť vďačí manželke

Giuliani odmietol Trumpovu vládu, ostáva v súkromnom sektore

Vážnym kandidátom na ministra zahraničných vecí je v súčasnosti údajne Rex Tillerson, šéf koncernu Exxon Mobil.WASHINGTON 10. decembra (WebNoviny.sk) - Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani nechce byť ďalej zaraďovaný do okruhu osôb, s ktorými sa uvažuje ako s budúcimi členmi vlády novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Samotný víťaz novembrových prezidentských volieb to uviedol v piatkovom vyhlásení, kde tvrdí, že Giuliani by sa mohol "vynikajúco" uplatniť na viacerých ministerských postoch. Namiesto toho sa však rozhodol zostať v súkromnom sektore, čo budúci šéf Bieleho domu podľa vlastných slov rešpektuje. Odporúčame: Senátori vyzvali Trumpa, aby nasadil tvrdý kurz voči Rusku Republikán Giuliani, ktorý v predvolebnej kampani podporoval Trumpa, bol ešte v novembri označovaný za favorita na obsadenie postu ministra zahraničných vecí. Vzhľadom na jeho obchodné kontakty so zahraničím sa však začalo pochybovať o tom, či je naozaj vhodným kandidátom. Trumpov spolupracovník Reince Priebus, ktorý sa má stať šéfom jeho kancelárie v Bielom dome, v tejto súvislosti uviedol, že tzv. prechodový tím preveroval Giulianiho, pokiaľ ide o možný konflikt záujmov, týmto testom však "prešiel bravúrne". Vážnym kandidátom na ministra zahraničných vecí v súčasnosti údajne Rex Tillerson, šéf koncernu Exxon Mobil, vo výbere je však naďalej i bývalý guvernér a prezidentský kandidát Mitt Romney. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Giuliani odmietol Trumpovu vládu, ostáva v súkromnom sektore

Zemetrasenie na Sumatre zničilo domovy desiatok tisíc ľudí

Z postihnutých oblastí tiež hlásia vyše 11.000 zničených alebo poškodených budov.JAKRTA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Najmenej 43.000 ľudí na indonézskom ostrove Sumatra muselo opustiť svoje príbytky v dôsledku zemetrasenia, ktoré zasiahlo v stredu tamojšiu provinciu Aceh. Informoval o tom v sobotu indonézsky úrad civilnej ochrany, podľa ktorého sa odhadovaný počet ľudí bez domova stále zvyšuje. Odporúčame: Video: Indonéziu zasiahlo zemetrasenie, má desiatky obetí Ničivé otrasy s epicentrom v Acehu si vyše sto mŕtvych a niekoľko stoviek zranených. Z postihnutých oblastí tiež hlásia vyše 11.000 zničených alebo poškodených budov. Vládne úrady a humanitárne agentúry teraz vyvíjajú spoločné úsilie, aby uspokojili základné potreby vysídlencov, ktorí našli útočisko v dočasných prístreškoch, mešitách alebo u príbuzných. Zemetrasením najhoršie zasiahnuté oblasti navštívil v piatok indonézsky prezident Joko "Jokowi" Widodo, ktorý prisľúbil obnovu zničených obcí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zemetrasenie na Sumatre zničilo domovy desiatok tisíc ľudí

Video: LeBron stúpa v rebríčku, Westbrook dostihol Jordana

Russell Westbrook dosiahol triple-double v siedmom zápase po sebe, čo je rovnako dlhá séria akú v roku 1989 potiahol legendárny Michael Jordan.NEW YORK 10. decembra (WebNoviny.sk) - LeBron James je medzi strelcami v najlepšej basketbalovej lige sveta už na 9. priečke. Trojnásobný víťaz NBA dal v piatkovom víťaznom zápase proti Miami 27 bodov a s celkovým súčtom 27 315 predstihol Elvina Hayesa (27 313). Najbližšie má na muške Mosesa Malona (27 409), ktorého zrejme prekoná ešte pred 30. decembrom, a teda svojimi 32. narodeninami. Russell Westbrook dosiahol triple-double v siedmom zápase po sebe, čo je rovnako dlhá séria akú v roku 1989 potiahol legendárny Michael Jordan. Rekordérom je Wilt Chamberlain s deviatimi zápismi z roku 1968. Hviezde Oklahomy však nebolo do reči, ani jej 27 bodov, 10 doskokov a 10 asistencií nezabránilo prehre s Houstonom 99:102. "Nepremenil som mnoho ľahkých striel," komentoval len 8 z 25 pokusov z hry, ktoré sa po jeho zakončení skončili košom. Westbrook dosiahol 49 triple-double v kariére a dvanáste v tejto sezóne, Thunder majú pri jeho dvojciferných zápisoch v troch pozitívnych štatistických ukazovateľoch v tomto ročníku bilanciu 9-3. Video: Desať najkrajších akcií piatkových zápasov NBA Sumáre: Charlotte - Orlando 109:88 (20:21, 32:25, 39:24, 18:18) Najviac bodov: Batum a Kidd-Gilchrist po 16, K. Walker 15 - Fournier 14, Ibaka 12 Boston - Toronto 94:101 (28:25, 22:17, 18:33, 18:18) Najviac bodov: Horford a Bradley (5 trojok) po 19, Smart a Rozier po 12 - Lowry 34, DeRozan 24, N. Powell 20 Cleveland - Miami 114:84 (31:27, 26:19, 30:23, 27:15) Najviac bodov: Love 28 (15 doskokov), L. James 27, Irving 23 - Derrick Williams 17, Dragič 15, T. Johnson 12 Milwaukee - Atlanta 110:114 (30:23, 34:21, 28:40, 18:30) Najviac bodov: J. Parker 27, Beasley, Monroe a Antetokunmpo po 14 - Schröder 33, P. Millsap 23 (14 doskokov), T. Hardaway ml. 18 Minnesota - Detroit 90:117 (20:25, 23:24, 25:33, 22:35) Najviac bodov: Wiggins 16, Towns (12 doskokov) a LaVine po 14 - Drummond 22 (22 doskokov), Leuer 17, R. Jackson 16 Oklahoma City - Houston 99:102 (23:25, 26:30, 28:31, 22:16) Najviac bodov: Westbrook 27 (10 doskokov, 10 asistencií), Adams 24 (10 doskokov), Morrow a Oladipo po 12 - Harden 21, E. Gordon 17, R. Anderson 14 Dallas - Indiana 111:103 (25:27, 29:25, 31:25, 26:26) Najviac bodov: Matthews 26 (5 trojok), H. Barnes 25, Deron Williams 16 - George 22, CJ Miles (6 trojok) a M. Turner po 18 Los Angeles Lakers - Phoenix 115:119 (26:32, 26:30, 28:27, 35:30) Najviac bodov: L. Williams 35 (6 trojok), Randle a Clarkson po 14 - Bledsoe 30, Barbosa 21 (5 trojok), D. Booker 15 Sacramento - New York 100:103 (32:30, 21:24, 24:24, 23:25) Najviac bodov: Cousins 28 (12 doskokov), D. Collison 14, Gay 13 - C. Anthony 33, Porziňgis 17 (10 doskokov), Jennings 13 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: LeBron stúpa v rebríčku, Westbrook dostihol Jordana

Video: Raanta stiahol roletu, Hrivík sa tešil z víťazstva

Útočník Marek Hrivík si pri víťazstve tímu New York Rangers na ľade Chicaga pripísal jednu strelu.NEW YORK 10. decembra (WebNoviny.sk) - Poltucet slovenských hokejistov v piatkových dueloch zámorskej hokejovej NHL si na svoje konto nepripísal ani jeden kanadský bod. Z triumfu sa tešil jediný z nich, útočník Marek Hrivík pri víťazstve tímu New York Rangers 1:0 po predĺžení na ľade Chicaga odohral 13:57 min a pripísal si jednu strelu. Hossovi neuznali gól Za domácich nastúpili Richard Pánik aj Marián Hossa, no Antti Raanta zneškodnil všetky tri strely Pánika aj ďalších 23 pokusov jeho spoluhráčov. Zahanbiť sa nedal ani domáci gólman Scott Darling, za jeho chrbát prekĺzla iba jedna z 36 striel hosťujúcich "jazdcov" - v predĺžení ho prekonal obranca Nick Holden. Všetko mohlo dopadnúť inak, keď v 46. min skóroval slovenský krídelník Marián Hossa, no hosťujúci kouč požiadal o preskúmanie situácie, videoanalýza odhalila postavenie mimo hry skúseného Slováka pri prechode do útočného pásma a skóre sa nemenilo. "Obaja brankári dnes boli vynikajúci. Táto prehra mrzí, keďže to bolo veľmi tesné a ja som bol veľmi blízko k tomu, aby všetko dopadlo inak. Bol som trochu zmätený, pretože som si v prvom okamihu neuvedomil, kde je problém. Moderné technológie však nemožno oklamať," povedal podľa oficiálneho webu NHL Marián Hossa. Blízko ku gólu bol aj Pánik, no jeho pokus po krásnej spolupráci s Arťomom Anisimovom a Artemijom Panarinom zneškodnil vynikajúci Raanta. Chicago aj NY Rangers sú lídrami svojich divízií. Neuspeli ani Tomášovia z Detroitu Aspoň bod získal Edmonton obrancu Andreja Sekeru, ktorý prehral v Minnesote 2:3 po samostatných nájazdoch. Skúsený slovenský bek strávil na ľade 29:09 min a pripísal si jednu strelu na bránku. Bodovo naprázdno vyšli aj Tomášovia Tatar a Jurčo pri prehre Detroitu pred vlastnými fanúšikmi s Columbusom 1:4. Blue Jackets triumfovali v piatom súboji za sebou, víťazný gól dosiahol Brandon Dubinsky. "Myslím si, že sme odohrali celkom dobrý zápas, no súper nám dal tri \'lacné\' góly," povedal po súboji kapitán Detroit Henrik Zetterberg pre nhl.com. V súboji dvoch kalifornských mužstiev Anaheim zdolal San Jose tesne 3:2 a v ďalších dvoch stretnutiach zvíťazili hostia zhodne 4:1 - Washington v Buffale a St Louis na ľade New Jersey. Devils doma nebodovali premiérovo v aktuálnej sezóne. Český útočník Lukáš Sedlák z Columbusu v piatok dosiahol premiérový gól v NHL. Rovnako prvý presný zásah v profilige zaznamenal Jakub Vrána z Washingtonu a práve jeho úspešná strela bola pre Caps víťazná. Výsledky piatkových duelov zámorskej hokejovej NHL: Buffalo - Washington 1:4 (0:0, 0:2, 1:2) Góly: 53. Okposo (Ristolainen, R. O\'Reilly) - 27. Oshie (Beagle, Nicklas Bäckström), 33. J. Vrána (Kuznecov, Orlov), 55. J. Carlson (Nicklas Bäckström, M. Johansson), 59. M. Johansson (Oshie) Detroit - Columbus 1:4 (0:1, 1:2, 0:1) Góly: 25. Larkin (Vanek, F. Nielsen) - 4. Atkinson, 29. Dubinsky (Atkinson, D. Savard), 34. Sedlák (Gagner, Nutivaara), 60. Gagner (Sedlák) Tomáš Tatar 18:15 min, 3 strely, -2 body, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) 7:49 min, 1 strela New Jersey - St. Louis 1:4 (0:1, 1:2, 0:1) Góly: 27. P. A. Parenteau (Taylor Hall, Henrique) - 2. Fabbri (Hunt, Tarasenko), 26. Reaves (Pietrangelo, Brodziak), 30. Schwartz (Steen, Tarasenko), 52. Fabbri (Tarasenko, Lehterä) Minnesota - Edmonton 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0) Góly: 25. Dumba (Niederreiter, Pominville), 42. Zucker (Mikael Granlund), rozhodujúci sam. nájazd E. Staal - 20. Draisaitl (B. Pouliot, Pitlick), 56. Nugent-Hopkins (Klefbom, Eberle) Andrej Sekera (Edmonton) 29:09 min, 1 strela Chicago - New York Rangers 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1) Gól: 61. Holden (Stepan) Richard Pánik 13:43 min, 3 strely, Marián Hossa (obaja Chicago) 20:08 min, -1 bod, Marek Hrivík (NY Rangers) 13:57 min, 1 strela Anaheim - San Jose 3:2 (2:1, 0:1, 1:0) Góly: 5. Rakell (Theodore, Perry), 16. Vermette (Theodore, N. Ritchie), 55. H. Lindholm (N. Ritchie) - 20. Burns (Marleau, Pavelski), 29. Labanc (Couture, J. Ward) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Raanta stiahol roletu, Hrivík sa tešil z víťazstva

Rakúšania zverejnili slovo roka, tvoria ho desiatky písmen

O prvenstve výrazu Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung rozhodlo 10-tisíc účastníkov ankety Ústavu pre výskum rakúskej nemčiny Univerzity v Grazi a tlačovej agentúry APA. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Rakúskym slovom roka 2016 sa stalo Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung, ktoré má dovedna 51 písmen. Výraz možno preložiť ako "odloženie opakovaného druhého kola volieb spolkového prezidenta" a o jeho prvenstve rozhodlo 10-tisíc respondentov v ankete, ktorú usporiadal Ústav pre výskum rakúskej nemčiny Univerzity v Grazi v spolupráci s tlačovou agentúrou APA. Za prvenstvom tohto dlhého slova stoja tohtoročné prezidentské voľby, ktorých prvé kolo sa uskutočnilo v apríli. Z neho do druhého kola postúpili dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov - bývalý predseda strany Zelených Alexander Van der Bellen a kandidát pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer. Druhé kolo volieb sa konalo v máji, ale jeho výsledky pre rôzne nezrovnalosti anuloval ústavný súd. Termín opakovaného druhého kola pre chybné obálky na lístky pre korešpondenčné hlasovanie preložili z októbra na 4. decembra. V ňom napokon zvíťazil Van der Bellen. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rakúšania zverejnili slovo roka, tvoria ho desiatky písmen

Čoraz viac ľudí schvaľuje mučenie vojnových zajatcov

Klesla tiež dôvera v Ženevské konvencie, ktoré praktiky ako mučenie zakazujú. ŽENEVA 10. decembra (Webnoviny.sk) - Čoraz viac ľudí na celom svete považuje mučenie vojnových zajatcov a útoky na civilistov za bežnú súčasť vedenia vojny. Vyplýva to zo štúdie Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) vykonanej na vzorke 17.000 respondentov. Napriek tomu, že medzinárodné právne normy mučenie zajatcov nepriateľa zakazujú, celkovo až 36 percent respondentov je presvedčených, že ide o prijateľný spôsob získavania užitočných informácií. V podobnom prieskume uskutočnenom v roku 1999 pokladalo mučenie za prijateľné len 28 percent opýtaných. "Sú to znepokojujúce trendy. Pravidlá vedenia vojny stanovujú isté hranice. Vojny bez hraníc sú vojnami bez konca," uviedol v pondelok predseda MVČK Peter Maurer. Najnovší prieskum MVČK sa uskutočnil v desiatich krajinách, kde prebiehajú ozbrojené konflikty, ako aj v piatich štátoch, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, teda v Británii, Číne, Francúzsku, Rusku a v USA, ako aj vo Švajčiarsku. Najväčšiu podporu (70 percent) má mučenie vojnových zajatcov v Nigérii, po ktorej nasledujú Izrael (50 percent) a Spojené štáty (46 percent). O tom, že útoky na civilistov sú jednoducho súčasťou vedenia vojny, je presvedčených 34 percent opýtaných, čo je o štyri percentuálne body viac ako v roku 1999. Podľa MVČK naopak klesla dôvera v Ženevské konvencie, ktoré praktiky ako mučenie zakazujú. Zatiaľ čo na prelome storočí bola polovica opýtaných presvedčená, že takéto pravidlá zabraňujú tomu, aby vojny boli ešte horšími, v súčasnosti si to myslí len 38 percent respondentov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čoraz viac ľudí schvaľuje mučenie vojnových zajatcov

V rebríčku Technology Fast 500 figurujú 4 slovenské firmy

Prvé miesto obsadila švédska spoločnosť Fingerprint Cards AB špecializujúca sa na biometrické riešenia odtlačkov, ktorá dosiahla mieru rastu 28 126 %. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región) sa zo Slovenska umiestnili spoločnosti JUMP soft, a. s. na 49. pozícii, STUDIO 727, s. r. o. na 124. mieste, Aliter Technologies, a. s. na 236. priečke a BSP Applications na 303. mieste. Informovala o tom firma Deloitte, ktorá zostavila spomínaný rebríček. Rebríček Technology Fast 500 hodnotí najrýchlejšie rastúce technologické firmy z regiónu EMEA na základe rastu ich výnosov za štvorročné obdobie. V tohtoročnom rebríčku sa analyzovali výnosy za roky 2012 až 2015. Prvé miesto obsadila švédska spoločnosť Fingerprint Cards AB špecializujúca sa na biometrické riešenia odtlačkov, ktorá dosiahla mieru rastu 28 126 %. Celková priemerná miera rastu výnosov všetkých 500 spoločností v rebríčku tento rok poklesla na 967 % z minuloročných 1 012 %. Aj tento rok dominovali v rebríčku spoločnosti z Francúzska (94 firiem). Nasleduje Veľká Británia so 70 spoločnosťami a Holandsko s 54 spoločnosťami. "Francúzsko je už šiesty rok po sebe krajinou s najväčším zastúpením v rebríčku," uviedla firma Deloitte. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V rebríčku Technology Fast 500 figurujú 4 slovenské firmy

Priemerná starobná penzia na Slovensku stúpla

V porovnaní s koncom novembra vlaňajška ide o nárast o 6,3 eura. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Priemerný starobný dôchodok na Slovensku na konci novembra tohto roka predstavoval 417,28 eura. V porovnaní s koncom novembra vlaňajška ide o nárast o 6,30 eura. Tento druh dôchodku pritom na konci minulého mesiaca poberalo takmer 1,05 mil. osôb. Predčasný starobný dôchodok, ktorý dostávalo 20,4 tis. penzistov, dosahoval v priemere 389,69 eura. Medziročne išlo o pokles o 2,58 eura. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci minulého roka na úrovni 197,14 eura, čo je v medziročnom porovnaní pokles o 50 centov. Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vyplácala Sociálna poisťovňa v priemernej výške 353,25 eura. Oproti koncu novembra minulého roka je to nárast o 61 centov. Sociálna poisťovňa pritom ku koncu minulého mesiaca evidovala 235,2 tis. poberateľov invalidných dôchodkov. Vdovské dôchodky dosahovali ku koncu minulého mesiaca v priemere 245,29 eura, čo je medziročný pokles 1,04 eura. Tieto dôchodky pritom dostávalo 296,2 tis. ovdovených žien. Priemerná výška vdoveckých dôchodkov, ktoré poisťovňa vyplácala 45,8 tis. vdovcom, bola na úrovni 189,99 eura. Oproti koncu novembra vlaňajška je to pokles o 29 centov. Sirotské dôchodky dostávalo na konci novembra tohto roka 20,8 tis. osôb, a to v priemernej výške 128,75 eura. Priemerná sirotská penzia tak bola medziročne nižšia o 2,06 eura. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Priemerná starobná penzia na Slovensku stúpla

Tisíce detí v Bangladéši pracujú 64 hodín týždenne

Bangladéšsky odevný priemysel, po Číne druhý najväčší na svete, je pre túto chudobnú krajinu akýmsi istiacim lanom. DHÁKA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Tisíce bangladéšskych detí, ktoré žijú v slumoch hlavného mesta Dháka, pracujú ilegálne v priemere 64 hodín týždenne. Ukázala to vo štvrtok zverejnená nová štúdia think-tanku Overseas Development Institute (ODI) so sídlom v Londýne. Podľa štúdie je mnoho detí zamestnaných v odevných továrňach, ktoré vyrábajú oblečenie pre špičkové svetové značky. Štúdia vychádza z prieskumu v 2700 domácnostiach v slumoch, ošarpaných obytných štvrtiach Dháky. Prieskum tiež ukázal, že 15 percent detí vo veku 6-14 rokov nenavštevuje školu, aby mohli pracovať na plný úväzok. V Bangladéši zákon zakazuje deťom vo veku do 14 rokov pracovať. Bangladéšsky odevný priemysel, po Číne druhý najväčší na svete, je pre túto chudobnú krajinu akýmsi istiacim lanom a na každoročnom exporte získa približne 25 miliárd dolárov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tisíce detí v Bangladéši pracujú 64 hodín týždenne

Obraz Rómov v médiách je stále stereotypný, no lepší sa

V porovnaní s rokmi 2014 a 2015 sa zvýšil počet článkov, v ktorých sa autori snažili o stieranie stereotypov v súvislosti s Rómami. Stereotypne ladených príspevkov narátali výskumníci 153, čo predstavuje 22 percent zo 685 analyzovaných článkov.BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Ani medzinárodné, ani domáce legislatívne pravidlá ochraňujúce práva národnostných menšín nedokážu zabrániť tomu, aby obraz Rómov v porovnaní s ostatnými národnosťami a etnickými skupinami nebol aj v médiách stále prevažne negatívny. Na tlačovej besede k mediálnemu monitoringu korektnej prezentácie Rómov a jeho výsledkom, ktorý zrealizovalo občianske združenie Romano Kher - Rómsky dom, to povedala štatutárna zástupkyňa tohto združenia Agnes Horváthová. Tento v poradí štvrtý prieskum, ktorý uskutočnili v spolupráci s agentúrou Newton Media a Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI - Slovak Governance Institute), bol podľa Horváthovej iný v tom, že sa okrem analýzy celoslovenských médií zamerali aj na vybrané regionálne médiá. Zanalyzovali 685 novinových článkov Od 1. júla do 31. októbra tohto roka výskumníci sledovali celoslovenské denníky SME, Pravda a Nový čas a regionálne tituly MY, Korzár či Košice:dnes a niektoré regionálne týždenníky. Okrem toho sledovali výskumníci aj hlavné spravodajské televízne relácie Správy RTVS verejnoprávnej RTVS o 19:00, Televízne noviny TV Markíza o 19:00 a Krimi noviny a Noviny TV JOJ o 19:00. Súčasťou prieskumu bola aj analýza webových portálov aktuality.sk, aktualne.sk, dnes24.sk a pluska.sk. Spolu zanalyzovali 685 novinových článkov, pričom zistili, že v porovnaní s rokmi 2014 a 2015 sa zvýšil počet takých, v ktorých sa autori snažili o stieranie stereotypov v súvislosti s Rómami. Stereotypne ladených príspevkov narátali výskumníci 153, čo predstavuje 22 percent zo všetkých analyzovaných článkov. V prieskume zohľadňovali stereotypy o kriminalite či bývaní Rómov, ale aj sociálne, kultúrne, hygienické, pracovné a vzdelanostné stereotypy. Ako uviedol Martin Gonda z Newton Media, ktorý sa na prieskume tiež podieľal, najčastejším respondentom v týchto článkoch boli Rómovia z osád, no v tretine prejavov nedostali Rómovia priestor na vyjadrenie vôbec. Ak priestor dostali, v siedmich percentách článkov boli uvedení Rómovia bez mena a priezviska ako anonymné osoby. V prípade televíznych reportáži uvádzali televízie miesto mena rómskeho respondenta iba slová muž, žena, osoba či osadník. V osadách žije len približne 18 percent Rómov V prieskume tiež zisťovali, či novinári využívali negatívne zovšeobecňujúce charakteristiky Rómov tak, že z príspevku nakoniec vyznelo, akoby Rómovia vo všeobecnosti boli neprispôsobiví, nezamestnaní, drzí či problémoví. Výsledky ukázali, že negatívne charakteristiky a zovšeobecnenia, týkajúce sa rómskej menšiny, sa vyskytli až v 17 percentách celkového počtu sledovaných príspevkov. Z prieskumu vyplynulo, že až v 36 percentách všetkých sledovaných príspevkoch novinári podľa Gondu zbytočne zdôrazňovali etnicitu svojich respondentov. V takmer pätine sledovaných príspevkov boli Rómovia pomenovaní ako neprispôsobiví, v 11 percentách boli označení ako drzí a problémoví. Jozef Miškolci z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť predstavil na besede výsledky iného prieskumu, ktorý tento inštitút zrealizoval od novembra 2015 do mája tohto roka. Identifikovali v ňom približne 500 novinárskych príspevkov televízií a tlače, ktoré sa zaoberali rómskou problematikou len v oblasti vzdelávania a zamestnania. Zdôraznil, že podľa Atlasu rómskych komunít žije v osadách približne 18 percent Rómov, zatiaľ čo 46 percent Rómov je integrovaných do spoločnosti. Poukázal na to, že podľa tohto mediálneho prieskumu však až 68 percent analyzovaných novinárskych príspevkov zobrazovalo Rómov z osád. "Takéto nadmerné zobrazovanie Rómov z osád vytvára v spoločnosti celkový obraz o Rómoch tak, že všetci z nich žijú v osadách," povedal Miškolci. Vyjadrenia politikov Spoločným ukazovateľom mediálnych výstupov však podľa jeho slov boli nutnosť znížiť počet detí v špeciálnych školách, podporiť predškolskú prípravu a rozvoj vyučovacích metód na školách v súvislosti s rómskou problematikou. Jedným z kritérií analýzy bolo aj pozorovanie vyjadrení politikov k rómskej menšine. Zatiaľ čo novinári sú podľa Miškolciho k tejto téme omnoho citlivejší a Rómom neprisudzujú hanlivé pomenovania, "čelní predstavitelia stále tieto termíny používajú". Ako príklady uviedol vyjadrenia predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý rómsku problematiku nazval "cigánskym problémom" či predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý sa o rómskych deťoch vyjadril ako o "dementných cigánskych deťoch". "Taktiež Robert Fico sa vyjadril tak, že všetci predsa vieme, že rómske ženy majú veľa detí len pre príjem peňazí," povedal Miškolci a dodal, že tieto mýty, ktoré politici šíria, vytvárajú veľmi negatívny obraz o rómskej menšine a prehlbujú tak stereotypy. Problém médií však podľa neho spočíva v tom, že nedostatočne vyvracajú čitateľom, poslucháčom či divákom vo svojich prejavoch tieto stereotypy alebo nedajú dostatočne priestor odborníkom, ktorí by ich mali publiku adekvátne vysvetliť. K problematike prístupu slovenskej spoločnosti k menšinám sa vyjadrila aj riaditeľka kancelárie splnomocnenca Úradu vlády SR pre národnostné menšiny Alena Kotvanová. Myslí si, že najmä slovenská mládež je stále nedostatočne mediálne gramotná. Čítať medzi riadkami a uplatniť kritické myslenie je to, čo mladým chýba podľa Kotvanovej najviac. "Na to, že sme stredoeurópska krajina a dlhoročný člen Európskej únie je naša spoločnosť ešte stále dosť netolerantná," dodala Kotvanová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obraz Rómov v médiách je stále stereotypný, no lepší sa

Okrášľovací spolok má víziu o tuneli popod Tatry do Poľska

Cezhraničná železničná trať by mohla viesť z Popradu, cez Kežmarok, Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu, v Poľsku by sa napojila na trať Krakov – Nowy Sancz.TATRANSKÁ LOMNICA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Zatraktívnenie podtatranského regiónu, podporu cestovného ruchu, vyriešenie problému s nákladnou dopravou a zlepšenie spojenia medzi letiskami v Poprade a v poľskom Krakove. Takéto prínosy by podľa občianskeho združenia Tatranský okrášľovací spolok mohol priniesť železničný tunel popod Tatry do Poľska, o ktorom sa v súčasnosti opätovne hovorí v podtatranskom regióne. "Využiť by sa mohla existujúca trať z Popradu cez Kežmarok po Spišskú Belú, pokračovala by na Tatranskú Kotlinu, odtiaľ by viedla údolím Spišskej Magury smerom na Spišskú Starú Ves, poľskú Niedzicu a napájala by sa na rekonštruovanú trať Krakov – Nowy Sacz," predstavil pre agentúru SITA náčrt železničného prepojenia Slovenska a Poľska Patrik Kolesár, riaditeľ tatranského spolku. Rekonštrukcia trate Krakov – Nowy Sacz Oblasti dopravy sa spolok venuje už takmer šesť rokov, okrem iného vytváral aj koncepciu skibusov v Tatrách, ktorú následne tri roky realizoval. Hlási sa k odkazu Uhorského karpatského spolku (1873-1945), prvej turistickej organizácii v niekdajšom Uhorsku a na Slovensku, ktorá sa okrem iného pričinila k výstavbe Cesty slobody vo Vysokých Tatrách. Odporúčame: Obnovili diskusiu o tuneli popod Tatry do Poľska Tatranský okrášľovací spolok už na tému slovensko-poľskej železničnej trate začal komunikovať aj s poľským partnerom Pociag-autobus-góry. Aj vďaka iniciatíve tejto poľskej skupiny sa začalo so spomínanou rekonštrukciou trate Krakov – Nowy Sacz. "Čas cestovania medzi týmito mestami sa skráti z 3,5 hodiny na 1,5 hodiny. Trať má viesť okolo Niedzického jazera. Tým pádom sme zvažovali alternatívy trasy na Slovensku, a prepojili sme tieto dve iniciatívy. Našli sme ideový zámer toho, kadiaľ by trasa mohla viesť," vysvetlil Kolesár. Podľa jeho slov by vďaka novému prepojeniu mohla napríklad cesta z popradského letiska do centra Zakopaného vlakom trvať maximálne 90 minút. "Najprv chceme nechať vypracovať dopravnú štúdiu. Železničná trasa by napríklad nemusela ísť stredom Tatranskej Kotliny, dalo by sa v nej odpojiť doprava a tam pokračovať popod zem, pričom by sme vyšli na druhej strane v údolí Magury. Možno by išlo o dvojkilometrový, či maximálne päťkilometrový tunel," opísal možnosť Kolesár, podľa ktorého však až geologické skúšky ukážu reálnu možnosť tohto návrhu. Riešenie pre nákladnú dopravu Tunel by podľa Kolesára ponúkol aj riešenie pre nákladnú dopravu, stiahol by kamióny z ciest a odbremenil dediny, ktoré bojujú s tým, že cez ne prechádzajú všetky kamióny smerujúce do Poľska. "Bolo by možné vytvoriť terminály na nákladnú dopravu, ktorá by tak nemusela ísť cez Tatry. Kamionisti s kamiónmi by mohli nastúpiť v Poprade na vlak a niekde v Krakove či v Novom Targu zísť z vlaku a pokračovať ďalej," uviedol. Práve nákladná doprava by trati pomohla po ekonomickej stránke, bez nej by sa podľa neho tunel sám neuživil. "V noci, keď sú prázdne trate, by bola trať využívaná pre nákladnú dopravu. Kamionisti by sa napríklad vedeli počas tohto času vyspať v kamióne a zároveň by tak nákladiaky nerušili obyvateľov. Počas dňa by zase trať patrila ľuďom a turistike, teda v tom čase by bola atraktívna pre ľudí a večer by trať zarábala peniaze," predstavil ďalšiu myšlienku Kolesár. Lepší prístup na letisku v Krakove Ďalším prínosom tunelu by podľa spolku mohol byť aj lepší prístup na letisko v Krakove. "Veľa našich ľudí by lietalo z Krakova, ktoré je medzinárodné letisko, ale nemajú sa tam ako dostať," pripomenul problém Kolesár. Na druhej strane by tunel podľa neho ešte viac zatraktívnil región Tatier pre Poliakov. "Neradi cestujú autom, pretože musia prechádzať cez viaceré dediny, no majú radi intimitu slovenských hôr. Keďže Zakopané je preplnené, radi prichádzajú do Tatier. Vlak by pre nich znamenal komfortnejší a rýchlejší spôsob prepravy," myslí si riaditeľ spolku, pričom pripomína, že zatiaľ ide len o víziu. Cieľom spolku je vytvoriť tím, ktorý by vypracoval štúdiu, a počkať si na výzvu v rámci cezhraničnej spolupráce, prostredníctvom ktorej by bolo možné zámer realizovať. Reálne by stavba trate spolu s tunelom mohla podľa neho trvať minimálne dvanásť rokov. "Budeme však tvrdo proti tomu, aby akákoľvek alternatíva išla cez Tichú a Kôprovú dolinu, sú to pre nás doliny, ktoré by mali ostať nedotknuté," dodal. O tuneli diskutovali aj Kiska s Dudom O možnosti vytvorenia tunelového spojenia medzi Zakopanym a Štrbským Plesom už napríklad diskutovali vo februári tohto roka slovenský prezident Andrej Kiska spolu s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. V Novej Lesnej sa tejto téme v novembri rovnako venovala konferencia s názvom Podzemné mosty, ktoré spájajú, s podtitulom Príležitosť pre Vysoké Tatry. Možnosť budovania železničného spojenia medzi Slovenskom a Poľskom v podobe tunela podporili aj predstavitelia viacerých samospráv pod Tatrami. V súvislosti s budovaním portálu tunelu nevidí zásadný problém ani Správa Tatranského národného parku, a to v prípade, ak by k tomu došlo v zastavanom území obce, uviedol pre SITA riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Okrášľovací spolok má víziu o tuneli popod Tatry do Poľska

Slováci si dovolenku vyberajú najmä na internete

Z prieskumu Slovenskej agentúry pre cestovný ruch vyplýva, že až 83 % Slovákov za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky označilo internet. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Dovolenkové katalógy sú na ústupe. Až 83 % Slovákov označilo za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky internet. Na základe odporúčaní známych a recenzií sa rozhoduje 41 % opýtaných. Podľa televízie sa rozhoduje 14 % ľudí. Katalógy cestovných kancelárií označilo len 13 % a tlač 10 % respondentov. Vyplýva to z prieskumu dovolenkového správania Slovákov, ktorý na vzorke 2 426 respondentov realizovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Slováci najradšej dovolenkujú v Tatrách Ako ďalej SACR informovala, v porovnaní s obdobím spred piatich rokov, vzrástol podiel on-line médií pri vyhľadávaní informácií o 4 %. Z prieskumu tiež vyplýva, že aj v kategórii ľudí nad 46 rokov dominuje internet, pričom táto skupina vo väčšej miere využíva aj klasické katalógy cestovných kancelárií. Podľa prieskumu Slováci najradšej dovolenkujú vo Vysokých Tatrách (54 %), na Liptove (40 %) a Orave (28 %). U mladých ľudí do 25 rokov dominuje Spiš a Bratislava. Viac ako polovica Slovákov trávi podľa SACR dovolenku turistikou na horách, pričom pobyt v prírode dominuje u všetkých vekových kategórií. Nasleduje poznávanie pamiatok a zábava pri vode a potom wellness pobyty. Slovákov ovplyvňuje najmä kvalita Agentúra zisťovala aj to, ako často zvyknú Slováci dovolenkovať. Podľa prieskumu takmer 70 % opýtaných trávi dovolenku na Slovensku viac ako raz ročne, pričom častejšie pobyty preferujú najmä ľudia do 35 rokov. Polovica Slovákov strávi na dovolenke štyri až sedem dní, 35 % jeden až tri dni a 12 % osem až štrnásť dní. Na otázku, čo najviac ovplyvňuje rozhodnutie stráviť dovolenku na Slovensku, 41% respondentov označilo kvalitu, nasledovala cena (40 %), dopravná dostupnosť (34 %) a zvýhodnené balíčky služieb (18 %). V porovnaní s obdobím spred piatich rokov kladú návštevníci väčší dôraz na kvalitu, bezpečnosť a zvýhodnené balíky služieb, uzavrela SACR. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci si dovolenku vyberajú najmä na internete

Útoky tínedžeriek v Nigérii usmrtili najmenej 56 ľudí

Obe samovražedné atentátničky boli tínedžerky. KANO 9. decembra (WebNoviny.sk) - Na 56 mŕtvych a 180 zranených stúpol počet obetí útokov dvoch samovražedných atentátničiek, ktoré sa dnes odpálili na trhovisku v meste Madagali na severovýchode Nigérie. K obom výbuchom došlo napoludnie, pričom v piatok býva na trhovisku v Madagali najviac ľudí. Panarabská televízia al-Džazíra na svojej internetovej stránke uviedla, že obe samovražedné atentátničky boli tínedžerky. Podľa miestnych médií stojí za dnešným útokom islamistická skupina Boko Haram.Predseda miestnej samosprávy v Madagali Yusuf Muhammad vyzval vládu, aby do okolia mesta vyslali armádu, pretože militanti z Boko Haram si tam založili tábory. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útoky tínedžeriek v Nigérii usmrtili najmenej 56 ľudí

V Nemecku odhalili plány mladistvých na teroristický útok

Dvaja zadržaní sú dôvodne podozriví, že sa dohovorili na spáchaní útoku, vytipovali si objekt a stanovili i podrobnosti akcie, ku ktorej malo dôjsť v priebehu dvoch mesiacov. MNÍCHOV 9. decembra (WebNoviny.sk) - Nemeckej polícii sa podarilo prekaziť islamistický teroristický útok na verejný objekt v dolnofranskom okrese Aschaffenburg v spolkovej krajine Bavorsko. Informoval o tom Bavorský rozhlas (BR). Podľa rovnakého zdroja bezpečnostné zložky zadržali v spomínanom okrese a v meste Mannheim paralelne počas domových prehliadok vo štvrtok dvoch mladistvých, ktorí sú podozriví z prípravy spomínaného útoku. Ako vyplýva z údajov, ktoré zverejnila prokuratúra v Karlsruhe, na oboch nemeckých občanov vo veku 15 a 17 rokov už vydali zatykače. Ide o mladíkov, ktorí sa narodili v Nemecku a nemajú migračný pôvod. U oboch našli propagandistický materiál tzv. Islamského štátu (IS), konkrétne vlajky, ktoré naznačujú, že tu došlo k islamistickej radikalizácii. Žiadne zbrane sa pri prehliadkach nenašli. Obaja zadržaní sú dôvodne podozriví, že sa dohovorili na spáchaní útoku, vytipovali si objekt a stanovili i podrobnosti akcie, ku ktorej malo dôjsť v priebehu dvoch mesiacov. Ďalšie podrobnosti sú sľubujú vyšetrovatelia od vyhodnotenia pevných diskov z počítačov oboch mladíkov, ako aj údajov z ich mobilných telefónov. Hovorca prokuratúry v Karlsruhe nechcel však konkretizovať, aký objekt mal byť terčom útoku mladistvých. Pri právnom posudzovaní prípadu však môže zohrať úlohu fakt, že v oboch prípadoch jestvujú indície o psychickom ochorení mladistvých. Spolková prokuratúra sa prípadom zatiaľ zaoberať nebude, pretože nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o organizovanú teroristickú skupinu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Nemecku odhalili plány mladistvých na teroristický útok

Nagy rozhodol derby s Popradom, Košice sú novým lídrom

Po troch prehrách za sebou sa dočkali víťazstva hokejisti MHC Martin. LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 9. decembra (WebNoviny.sk) - Štvorzápasová víťazná séria hokejistov MHk 32 Liptovský Mikuláš sa skončila v piatok, keď v stretnutí 28. kola Tipsport ligy nestačili na domácom ľade na súperov z MsHK Doxxbet Žilina, ktorým podľahli 1:4. Liptáci sa síce ujali v 16. min vedenia gólom veterána Urama, ale hostia ešte do prvej prestávky stihli vyrovnať Handlovským. V zostávajúcich dvoch dejstvách mierili presne už len Žilinčania Juraško, Húževka a Švihálek. Hráči MSHK si v súboji tabuľkových susedov udržali 4. miesto. MHk 32 Liptovský Mikuláš - MsHK Doxxbet Žilina 1:4 (1:1, 0:1, 0:2) Góly: 16. M. Uram (T. Nádašdi) - 19. L. Handlovský (Marek Hovorka, Denis Rehák), 28. Juraško (J. Jurík, D. Brejčák), 45. Húževka (Juraško), 51. Švihálek (Stupka, Macejko) Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše M. Uram (Liptovský Mikuláš) 10 min osobný trest za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Holienka, Krajčík, 1160 divákov Zostavy: Liptovský Mikuláš: Križan - Stehlík, Burzala, Mezovský, T. Nádašdi, M. Šiška, M. Moravčík, Makovský, Kadlubiak - Richard Huna, Róbert Huna, Rudolf Huna - M. Uram, M. Sukeľ, Kriška - Uhrík, Cibák, Števuliak - Kabáč, Stümpel, Brezniak Žilina: T. Tomek - Denis Rehák, P. Mikuš, Juraško, D. Brejčák, Macejko, Drábek, Gutwald, Kříž - Matis, Marek Hovorka, L. Handlovský - Š. Novotný, Húževka, J. Jurík - Stupka, Holovič, R. Konečný - Gmitter, Švec, Švihálek Po troch prehrách za sebou sa dočkali víťazstva hokejisti MHC Martin. Mužstvo z Turca zdolalo v piatkovom zápase 28. kola Tipsport ligy HK Dukla Trenčín 5:3. O osude vyrovnaného duelu rozhodli domáci v záverečnej šesťminútovke. Útočník Patrik Koyš ich poslal v 55. min do vedenia a ten istý hráč v 59. min svojím druhým presným zásahom spečatil triumf MHC. Martinčania sa vďaka trojbodovému zisku dotiahli v tabuľke na Trenčanov, ale majú k dobru štyri stretnutia. MHC Martin - HK Dukla Trenčín 5:3 (2:1, 1:1, 2:1) Góly: 6. R. Varga, 13. R. Mráz (Pokrivčák), 27. Galamboš (Salija, Markovič), 55. P. Koyš (Heizer, B. Rapáč), 59. P. Koyš (Rusina) - 10. T. Sýkora (L. Kozák, Marcel Hossa), 29. Marcel Hossa (Holenda), 52. Bohunický (T. Sýkora) Vylúčení: 5:5 na 2 min,, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Čech, Polák - M. Orolin, Junek, 1455 divákov Zostavy: Martin: Dzubina - M. Dvořák, Pulli, Brňák, Rusina, M. Leško, Salija - P. Koyš, Heizer, B. Rapáč - R. Varga, Galamboš, Markovič - R. Mráz, Pokrivčák, Korostin - M. Fabian, A. Jurášek, Surovka Trenčín: Chábera - Bohunický, Ďurkech, L. Kozák, Holenda, Obšut, Šefčík, J. Danko - R. Dlouhý, Sojčík, Bulík - Marcel Hossa, J. Gašparovič, T. Sýkora - Denis Hudec, Šimun, Síkela - D. Novák, J. Švec, Briestenský Zápas ako na hojdačke videli diváci v Nových Zámkoch v rámci 28. kola Tipsport ligy, po ktorom však väčšina z nich odchádzala sklamaná z prehry domáceho tímu s HKM Zvolen 3:6. Hosťom vyšla úvodná tretina, ale v druhej časti takmer prišli o trojgólový náskok. Novozámčania sa síce dotiahli na 3:4, ale v záverečnej tretine spečatil dvoma presným zásahmi ich osud zvolenský útočník Šišovský. Zvolen je v tabuľke šiesty, Nové Zámky figurujú na 10. mieste. HC Nové Zámky - HKM Zvolen 3:6 (0:3, 3:1, 0:2) Góly: 24. Brabenec (Saarinen, Cardwell), 25. Čaládi (J. Tibenský, Martin Chovan), 36. Fábry (Kytnár) - 6. Klhůfek (B. Mráz), 13. Puliš (Zuzin), 14. L. Jurík (Šišovský), 35. B. Mráz (Klhůfek), 53. Šišovský (Puliš, Zuzin), 60. Šišovský (D. Krejči) Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Drtina (Nové Zámky) 5+DKZ, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc, Novák - Valo, Vyšný Zostavy: Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, V. Čížek, Sandgren, Martin Chovan, Mäkinen, Maier - Bahenský, Brabenec, Saarinen - J. Tibenský, M. Hudec, Čaládi - M. Paulovič, Kytnár, Fábry - Lelkeš, Dominik Rehák, Maier Zvolen: Šimko - D. Krejči, M. Novák, Valenta, Hraško, Plechanov, M. Ivan, Dubeň, Hataš - Zuzin, Puliš, L. Novák - J. Majdan, B. Mráz, Klhůfek - Šišovský, L. Jurík, Martin Ďaloga - J. Žilka, Jakubík, Misenev Hokejisti HC Košice sú novými lídrami najvyššej slovenskej súťaže. V piatkovom východniarskom derby uspeli na ľade HK Poprad, keď o ich víťazstve 3:2 rozhodol v predĺžení svojím druhým gólom skúsený útočník Ladislav Nagy. Košičania sa v tabuľke dotiahli na doteraz vedúcu Banskú Bystricu, ktorej duel s HK Nitra odložili pre únik čpavku. Popradčania sa nachádzajú na 7. mieste. HK Poprad - HC Košice 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1) Góly: 38. Henderson (A. Ježek, Zagrapan), 45. Lichanec (Štrauch) - 24. L. Nagy (Bicek), 49. J. Milý (I. Jankovič, Tibor Varga), 64. L. Nagy (E. Šedivý, M. Dudáš) Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga, Jonák - Gegáň, Kacej, 1749 divákov Zostavy: Poprad: Šúrek - Š. Fabian, A. Ježek, Dinda, Suchý, Postnikov, Bagin, Kurali, Lubor Pokovič - Henderson, Zagrapan, Lapšanský - L. Hvila, Mlynarovič, Kroták - Matúš Paločko, Troliga, D. Bondra - Štrauch, Lichanec, Murček Košice: Habal - I. Jankovič, Deyl, Šmach, L. Matejka, M. Dudáš, Pavúk - L. Nagy, Suja, Bicek - J. Milý, Boltun, Hričina - Tibor Varga, E. Šedivý, M. Bartánus - P. Bartoš, R. Hruška, T. Klíma Tabuľka najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport ligy 2016/2017 po piatkových dueloch 28. kola: 1. Košice 29 17 2 3 1 1 5 112:64 63 2. Banská Bystrica 29 18 3 0 3 0 5 103:57 63 3. Nitra 28 16 0 1 1 2 8 96:79 53 4. Žilina 28 12 2 1 2 1 10 90:81 45 5. Liptovský Mikuláš 29 10 4 1 2 0 12 78:85 42 6. Zvolen 30 12 1 1 1 0 15 86:101 41 7. Poprad 30 9 2 1 3 2 13 81:88 38 8. Trenčín 30 8 2 3 4 0 13 76:83 38 9. Martin 26 11 1 0 1 2 11 75:82 38 10. Nové Zámky 29 7 4 0 3 3 12 72:87 35 --------------------------------------------------------------------- HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 20:82 6 Poznámka: počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nagy rozhodol derby s Popradom, Košice sú novým lídrom

Slovenské basketbalistky spoznali súperky na ME

Na záverečnom turnaji sa predstaví 16 krajín, o štyri menej než na ME 2015 v Maďarsku a Rumunsku, kde SR obsadila 9. priečku. PRAHA 9. decembra (WebNoviny.sk) - Bielorusko, Turecko a Taliansko budú súpermi Slovenska v základnej B-skupine v meste Hradec Králové na budúcoročných majstrovstvách Európy basketbalistiek v Česku (16. - 25. júna 2017). Rozhodol o tom piatkový podvečerný žreb v metropole krajiny. Slovensko ťahali z tretieho výkonnostného koša. Na záverečnom turnaji sa predstaví 16 krajín, o štyri menej než na ME 2015 v Maďarsku a Rumunsku, kde SR obsadila 9. priečku. Víťazi štyroch základných skupín (po dve sa budú hrať v Prahe v hale Královka aj zimnom štadióne v Hradci Králové) na budúcoročnom šampionáte priamo postúpia do štvrťfinále, tímy na druhých a tretích miestach budú systémom A2-B3, B2-A3, C2-D3 a D2-C3 bojovať o zostávajúce štyri miestenky v najlepšej osmičke záverečného turnaja, ktorý vyvrcholí v pražskej O2 Arene. Titul bude obhajovať Srbsko. "Po tom, ako vyžrebovali tímy z prvých dvoch košov, tajne sme si želali byť práve v skupine, v ktorej sme sa napokon aj ocitli. Z našej strany teda panuje spokojnosť. Nevnímam ako veľmi podstatné, že budeme hrať v Hradci Králové, omnoho dôležitejšie sú pre nás mená súperov. Verím, že sa predstavíme aj v Prahe," reagovala na výsledok žrebu priamo z dejiska manažérka slovenskej reprezentácie Lucia Lásková. Ženská reprezentácia Turecka je v súčasnom kontinentálnom renkingu Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) na štvrtej priečke, Bielorusko siedme, Slovensko štrnáste a Taliansko pätnáste. Na vlaňajších ME obsadilo Bielorusko 4. miesto, Turecko 5. pozíciu a Taliansko pätnástu. Turkyne v uplynulých piatich rokoch prenikli do najužšej európskej špičky, sú vicemajsterkami kontinentu 2011 a bronzové zo šampionátu 2013. Pre basketbalistky Slovenska bude nasledujúci šampionát v poradí jedenásty v histórii samostatnej republiky. Dosiaľ najlepším umiestnením SR bola 2. priečka na ME v Maďarsku 1997, no mimoriadne cenný je predovšetkým bronz z talianskej Perugie 1993, kde štartovalo iba osem družstiev. Slovenky sa neprebojovali na záverečné turnaje v Turecku 2005 a Taliansku 2007, odvtedy však ťahajú sériu piatich účastí za sebou počnúc Lotyšskom 2009 vrátane. Základné skupiny ME 2017 basketbalistiek v Česku (Praha a Hradec Králové, 16. - 25. júna 2017): A-skupina (Hradec Králové): Maďarsko, Ukrajina, Česko, Španielsko B-skupina (Hradec Králové): Bielorusko, Turecko, Slovensko, Taliansko C-skupina (Praha): Srbsko, Slovinsko, Francúzsko, Grécko D-skupina (Praha): Lotyšsko, Belgicko, Čierna Hora, Rusko Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenské basketbalistky spoznali súperky na ME

Podmaníkovej na majstrovstvách sveta tesne ušlo semifinále

Osemnásťročná slovenská reprezentantka dohmatla v piatkovej rozplavbe za 1:06,33 min a klasifikovali ju na 18. pozícii. WINDSOR 9. decembra (WebNoviny.sk) - Andrea Podmaníková tesne nepostúpila do semifinále prsiarskej stovky na plaveckých majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v kanadskom Windsore. Osemnásťročná slovenská reprezentantka dohmatla v piatkovej rozplavbe za 1:06,33 min a klasifikovali ju na 18. pozícii. Jej osobný a zároveň národný rekord je 1:06,16; ak by ho zopakovala, šestnásťčlenné semifinále by jej neuniklo. Z poslednej priečky doň postúpila domáca Kierra Smithová s časom 1:06,18. "Nie som šťastná, skôr na seba trošku nahnevaná. S trénerom sme to už preberali a neviem, kde sa stala chyba. Mala som to veľmi dobre rozbehnuté, žiaľ, výsledný čas nestačil na semifinále. Dievčatá boli rýchle. Teraz to musím hodiť za hlavu a sústrediť sa na dvojstovku, ktorú ako poslednú disciplínu plávam v nedeľu," uviedla Podmaníková, ktorú trénersky vedie Vladimír Železník. Adam Halas bol na 33. mieste v disciplíne 50 m motýlik. Časom 23,98 s prekonal vlastný juniorský rekord 24,22 z októbra tohto roka. Seniorské národné maximum Michala Navaru je 23,62. Znakárka Karolína Hájková v šprinte 50 m skončila na 36. priečke časom 28,59. Rekord SR v podaní Kataríny Listopadovej spred roka je 26,79. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Podmaníkovej na majstrovstvách sveta tesne ušlo semifinále

Video: Prírodovedeckú fakultu v Košiciach pustošil požiar

Požiar vypukol na streche a zasiahol všetky štyri jej časti. KOŠICE 10. decembra (WebNoviny.sk) – Až do polnoci z piatka na sobotu likvidovali hasiči veľký požiar budovy Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika na rohu Moyzesovej a Kostlivého ulice v Košiciach. Uviedol to v sobotu ráno pre agentúru SITA dôstojník operačného strediska košických hasičov Miroslav Kovaľ. Zhorela strecha a oheň poškodil časť budovy. Z budovy evakuovali niekoľkých ľudí, no našťastie nikto neutrpel zranenia. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa a určí ju až vyšetrovanie. V sobotu by zhorenisko mala začať skúmať skupina expertov. Prípadom sa zaoberá aj polícia. Podľa odhadov predbežná škoda je milión až tri milióny eur. Požiar vypukol v piatok pred šiestou večer na streche budovy a zasiahol všetky štyri časti. Na mieste zasahovalo vyše 30 hasičov z Košíc, Čane, zo Šace, z Moldavy nad Bodvou a aj hasiči závodnej požiarnej jednotky spoločnosti U.S. Steel Košice. Likvidácia požiaru trvala takmer šesť hodín s 12 kusmi hasičskej techniky. Hovorkyňa univerzity Mária Hrehová v sobotu ráno pre agentúru SITA uviedla, že zhorela celá strecha. Zatiaľ však nevedia, k akým škodám došlo vo vnútri budovy a aký je jej technický stav. Potvrdila, že v sobotu príde na zhorenisko expertná skupina. Uviedla, že momentálne univerzita nemá dostatok informácií a až na ich základe sa rozhodne o ďalšom postupe. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová, na miesto požiaru prišiel v piatok večer aj minister financií Peter Kažimír. "Budúcu stredu na rokovaní vlády navrhnem, aby boli vyčlenené prostriedky na okamžité začatie rekonštrukčných prác budovy zasiahnutej požiarom", uviedol minister financií Peter Kažimír. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Prírodovedeckú fakultu v Košiciach pustošil požiar

Michal Ďuriš sa dostal do Tímu týždňa podľa webu UEFA

V ideálnej jedenástke sú aj obranca Manchestru United Eric Bailly, jeho spoluhráč zo stredu poľa Henrich Mchitarjan či útočníci Moussa Sow (Fenerbahce Istanbul) a Éder (Inter Miláno). NYON 9. decembra (WebNoviny.sk) - Ofenzívny univerzál slovenskej reprezentácie Michal Ďuriš figuruje v Tíme týždňa Európskej ligy 2016/2017 podľa webu Európskej futbalovej únie (UEFA). Kontinentálny pohár číslo dva mal vo štvrtok a v piatok na programe záverečné 6. kolo skupinovej fázy. Útočník Viktorie Plzeň prenikol do najlepšej jedenástky svojím výkonom v domácom prostredí proti Austrii Viedeň (3:2) v E-skupine. Ďuriš prišiel na ihrisko v 58. minúte za priebežného nepriaznivého stavu 1:2 a dvoma gólmi sa postaral o obrat a triumf svojho mužstva. Plzenčania obsadili v "éčku" tretiu priečku a nepostúpili do jarného šestnásťfinále. V Tíme týždňa je aj obranca Manchestru United Eric Bailly, jeho spoluhráč zo stredu poľa Henrich Mchitarjan či útočníci Moussa Sow (Fenerbahce Istanbul) a Éder (Inter Miláno). V ostatnom vydaní Tímu týždňa figuroval Ďurišov spoluhráč z národného tímu Martin Škrtel, stopér Fenerbahce. Tím týždňa futbalovej Európskej ligy 2016/2017 podľa webu UEFA.com (po záverečnom 6. kole skupinovej fázy): Boy Waterman (Hol. / APOEL Nikózia) - Eric Bailly (Pobr. Slon. / Manchester United), Numan Cürüksu (Tur. / Osmanlispor), Sergij Kryvcov (Ukr. / Šachtar Doneck) - Alexander Söderlund (Nór. / AS Saint-Étienne), Ben Rienstra (Hol. / AZ Alkmaar), Henrich Mchitarjan (Arm. / Manchester United), Taison (Braz. / Šachtar Doneck) - Michal Ďuriš (SR / Viktoria Plzeň), Moussa Sow (Seneg. / Fenerbahce Istanbul), Éder (Tal. / Inter Miláno) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Michal Ďuriš sa dostal do Tímu týždňa podľa webu UEFA

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Slováci môžu vyraziť na lyže, pripravených je 30 stredísk
V rebríčku Technology Fast 500 figurujú 4 slovenské firmy
Japonská nákladná vesmírna loď HTV-6 odštartovala k ISS
Video: V Bulharsku havaroval vlak, výbuch cisterien zabíjal
Kirk Douglas oslávil sto rokov, za dlhovekosť vďačí manželke
Video: LeBron stúpa v rebríčku, Westbrook dostihol Jordana
Proti zimnej únave a ochoreniam existuje SMART riešenie
5 situácií, ktoré zaručene pozná každý rodič

Recept dňa

Hovädzie na karí korení

30 dkg zadného hovädzieho
2 malé zemiaky
½ l vývaru
2 ČL solamylu
2 PL oleja
1 cibuľa
1 - 2 papriky
2 ČL karí korenia
1 paradajka
soľ

Zemiaky očistite, pokrájajte na tenšie kolieska a varte asi 5 min. Nechajte ich dobre odkvapkať a dajte bokom. Cibuľu očistite, nakrájajte nadrobno a opražte na oleji. Pridajte papriku nakrájanú na kocky a za stáleho miešania opražte až je paprika skoro hotová. Preložte do misky. Na panvicu pridajte olej, pridajte mäso nakrájané na tenké rezance a karí korenie. V miske zmiešajte vývar, solamyl a soľ a omáčku nalejte do panvice, dobre zamiešajte a varte až kým mäso nebude mäkké. Pridajte zmes cibule a papriky, uvarené papriky a paradajky pokrájané na kocky a ešte chvíľu povarte. Podávajte s ryžou.

Dobrá rada

Ovsené vločky

Úľava pri kiahňach 1 šálka ovsených vločiek a voňavý olej rozmixovať, do vrecúška a zavesiť pod kohútik s tečúcou vodou – výborný relax a nakoniec sa vrecúškom vydrhnúť.

Stavebník

Energetická sebestačnosť pojazdných minidomov

Ako sme písali v materskom článku o minidomoch, hlavným zdrojom energie pre takýto druh bývania je solárny systém. Jeho srdcom je neuveriteľne malý box, ktorý je plne programovateľný , ľahko ovládateľný a vysoko efektívny.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Hlohovec - Bojničky, Dolné Trhovište, Kľačany, Koplotovce, Leopoldov, Madunice, Pastuchov, Rišňovce, Sasinkovo
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang